Monika Fiantová

Copywriting

Texty jsem měla ráda od útlého dětství. Jakékoliv. Čtené i zpívané – díky lásce
k Beatles jsem se naučila obstojně anglicky už jako dítě. K psaní jako profesi jsem to ale vzala celkem oklikou. Dnes píšu texty v češtině i angličtině a užívám si,
že svou prací přispívám k rozvoji českých firem doma v i zahraničí.

1989

Na dědečkově psacím stroji píšu svou první knihu.
Její hlavní hrdinkou je sedmiletá Zuzanka, která bydlí v roubence na Šumavě a zažívá různé veselé příhody. Kniha se setkává s nadšeným čtenářským ohlasem
ze strany mého dědečka.

1998

Moje nejlepší kamarádka Bety není na slohovky moc kovaná, a tak je za ni píšu já. S jedním z mých textů Bety dokonce vyhraje školní soutěž a její učitel češtiny ji dodnes považuje za vyložený talent.

1999

Povzbuzena úspěchem slohovky pro Bety vystupuji z anonymity a hlásím se do literární soutěže v mé domovské škole. Moje povídka vyhrává první místo.

2000

Nastupuju na právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Chtěla jsem na žurnalistiku, ale přijímačky na práva jsem evidentně zvládla líp. Po škole jdu pracovat do advokacie a dokonce skládám advokátní zkoušky.

2010

Zakládáme si s kamarádkami blog. Na základě mého prvního článku o tom, jak být šik jako Francouzka,
mě kontaktuje šéfredaktorka in-flight magazínu Smart Wings. Je to poprvé, co mi za moje psaní někdo zaplatil.
A rovnou to i otisknul.

2015

Po dvou letech na rodičovské se mi zpřeházely priority
a vím jistě, že do advokacie se vracet nechci. Náhodou narazím na inzerát Bambooliku, nadchne mě, klapne to
a skoro sedm let tam mám na starosti veškerý marketing.

2021

Psaní mě pořád baví za všeho nejvíc, a tak se pouštím
do externí spolupráce s Obsahovkou. Ta postupně narostla tak, že jsem se v roce 2022 stala členkou týmu Obsahovky.

Pro koho píšu

Walmag

Český výrobce upínacích a zvedacích magnetů, které se prodávají do celého světa. Pro Walmag píšu i anglicky, takže se moje slovní zásoba rozrostla o slova jako soustruh, frézování či prizma.

Maxima Reality

Při psaní článků pro Maxima Reality se mi hodilo právní vzdělání a bohatá pracovní i osobní zkušenost. Výsledkem jsou podrobné návody, jak řešit životní situace spojené s bydlením.

Manutan

U produktového popisu válečků do válečkových dopravníků jsem si skvěle procvičila svoji schopnost zajímavě psát o něčem, co se na první pohled zajímavé spíš nezdá.

Tři věci, které ovlivnily mou práci

Beatles

Přetáčení kazet ve walkmanu, fonetický přepis písňových textů na papír a dlouhé hledání ve slovníku. Anglicky umím především díky slavné liverpoolské čtyřce.

Šumava

Pochází odtud půlka mé rodiny a strávila jsem tu formativní chvíle svého dětství. V šumavských lesích jsem si připadala jako Kája Mařík, můj dětský idol.

Mateřství

Dalo mému životu potřebný klid a řád. Taky mi pomohlo si uvědomit, co vlastně v životě chci. Můj syn zatím miluje Šumavu a Beatles; Kája Mařík je nachystaný v knihovně.