Veronika Golianová

Grafický design

Na začátku je vždycky tužka, papír a hodně otázek. Než se pustím do ilustrací nebo návrhu brožury, podrobně zkoumám vizuální styl, hledám inspiraci, kladu otázky. A pak navrhuji cestu, která dodá vašemu obsahu obrysy a barvy.

1997

První návštěva Moravské galerie a retrospektivní výstavy Františka Kupky. Spolužáky moc nezaujala, ale mě okouzlila natolik, že jsem z obrazu Dvoubarevná fuga nemohla spustit oči.

2003

Umění jsem propadla a chci vědět mnohem víc – toužím poznávat všechny slohy, styly, umělce a jejich myšlenky. Umělecká díla jsou plná těchto příběhů a tak začínám studovat Dějiny umění na Filozofické fakultě.

2008

Teorie mi nestačí a tak ve studiu pokračuji na Fakultě výtvarných umění, kde se věnuji autorské knize a grafickému designu. Není to škola, ale jedna velká hra plná tvoření, vymýšlení a zkoušení.

2014

V rukou držím první dětskou knihu, kterou jsem pro nakladatelství graficky upravila. Postupem času mi takových knížek v knihovně přibude mnohem víc.

2016

Pracuji v největší české neziskovce s ekologickým zaměřením. Nadace Partnerství i její prostory se zahradou plnou rostlin a zvířat v centru Brna mi přirostla k srdci. Dávám vizuální podobu programům, které se věnují sázení stromů, adaptačním opatřením i klimatickým změnám.

2019

Jsem promrzlá a promoklá, mám červené tváře a na botách obrovské nánosy hlíny z pole, ale zasadila jsem svůj první strom. Překrásnou jabloň s číslem 79. Spolupracuji totiž s iniciativou, která sází Alej svobody. A dává mi to ohromný smysl.

2021

Vzpomínám, že jsem jednou seděla v restauraci u obrovského okna s výhledem na Jakubské náměstí. Výhled z druhého patra na kostel sv. Jakuba měl nezapomenutelnou atmosféru a tehdy jsem si pohrávala s myšlenkou, že by bylo zajímavé v okolí pracovat. Teď mi tato dva roky stará vzpomínka vždy vykouzlí úsměv na tváři, když se podívám z okna mojí současné kanceláře. V Obsahovce začínám pracovat a z okna mám přesně tento výhled.

Tři věci, které ovlivnily mou práci

Ilustrované knížky pro děti

Začalo to nevinně. Jako malou mě moje starší sestra hned po vyzvednutí ze školky brala do knihovny. Neuměla jsem ještě číst, ale pár ilustrovaných knížek s krátkým textem a nejnovější číslo Čtyřlístku jsem si vždycky odnesla domů. Láska v ilustrované knihy mi zůstala a tak se moje sbírka knížek pro nejmenší nekontrolovaně rozrůstá.

Tužka a papír

Tužka nebo černý fix a prázdný papír je pořád základ, a neobejdu se bez nich na začátku každé práce — pro zapsání prvních myšlenek, nápadů a rychlých skic pro budoucí ilustrace nebo layout brožury. Větší část mojí práce potom vzniká v počítači, ale bez hodin kreslení, malování a dalšího tvoření bych se ke grafickému designu nikdy nedostala.

Pohlednice z výstav

Z chození do muzeí a galeriích se stala radost, potěšení i místo inspirace. A tak si z muzejního obchůdku často odnesu na památku pohled, která mi konkrétní výstavu připomene i po letech.